Niewiele firm może zbudować odpowiednie centrum danych według własnych potrzeb, aby zapewnić bezpieczeństwo i maksymalną wydajność serwera oraz zrealizować zdalne zarządzanie bez ograniczania możliwości fizycznego dostępu i utylizacji sprzętu. W związku z tym zainteresowanie usługami kolokacji w Polsce systematycznie rośnie.
Tradycyjnie w wielu firmach serwerownie są montowane stacjonarnie w biurach lub w ich pobliżu. Wraz z rozwojem środowiska IT takie serwerownie mogą stać się niewystarczające pod względem dostępnej infrastruktury i przestrzeni. Z drugiej strony tylko największe firmy mogą pozwolić sobie na budowę dedykowanych centrów danych. Choć w dobie powszechnego dostępu do technologii szerokopasmowej, dystans dzielący infrastrukturę serwerową od jej użytkowników w większości zastosowań nie ogranicza świadczonych usług IT.
Jednak lokalizacja serwerowni wpłynie na stabilność serwerów i dostępność świadczonych za ich pośrednictwem usług IT. W większości przypadków tylko profesjonalne serwery wyposażone są w rozwiązania przeciwpożarowe i systemy kontroli dostępu oraz rozbudowane mechanizmy tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania serwerów w przypadku awarii. Usługi powiernicze pozwalają również firmom, które zakładają takie centra poza ich możliwościami ekonomicznymi lub są ekonomicznie nieracjonalne, na korzystanie z tego typu centrów. Zapewniają również dostęp do dedykowanej infrastruktury, która gwarantuje odpowiednie warunki fizyczne i klimatyczne do działania serwerów należących do klientów.
Rozwijają się profesjonalne centra danych
W związku z koniecznością ciągłej optymalizacji kosztów utrzymania infrastruktury IT oraz zwiększania jej elastyczności, praktyczność takich rozwiązań nabiera coraz większego znaczenia. Okazuje się, że narzędzia dostarczane przez usługę hostingową są również bardzo przydatne w przypadku wirtualizacji. Architektura środowiska zwirtualizowanego łączy się z funkcjami dzisiejszych narzędzi zarządzających, które można dowolnie i całkowicie zdalnie konfigurować na poziomie aplikacji, konkretnego serwera, sieci, a nawet całego centrum danych. Jest to możliwe niezależnie od tego, jak działa fizyczna warstwa sprzętowa.
Nieograniczony dostęp zdalny i fizyczny
Korzystanie z takich rozwiązań może również uniezależnić pracę administratora od jego faktycznego miejsca pracy, co jest bardzo pomocne w rozważaniu przeniesienia i ciągłości zadań związanych z pracą serwera monitorującego. Ogólnie rzecz biorąc, może również skrócić czas reakcji administratorów na awarie systemu – zwykle można podjąć odpowiednie środki bez fizycznego pojawiania się w centrum danych.
Korzystanie z usług zarządzanych nie oznacza utraty fizycznego dostępu do własnego sprzętu. Pracownicy firmy mogą korzystać z wynajmowanej powierzchni, aby uzyskać dostęp do serwerów potrzebnych podczas rozbudowy lub modernizacji maszyny. Z drugiej strony w trwających pracach, na przykład mających na celu wymianę wadliwego sprzętu na podstawie zestawienia, można skorzystać z pomocy specjalistów w centrum danych.
Tags: administratorzy, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo serwerów, datacenter, infrastruktura IT, IT, serwery, wsparcie IT